Ödüllü Sabun Çekilişi Yöntemi

Ünlü dolandırıcılar soapy smith

"Soapy" Smith

Ünlü dolandırıcılar soapy smith
“Soapy” Smith

1860 lı yıllarda Vahşi Batı’ da yaşamış “Soapy” (Sabuncu) lakaplı Jefferson Smith’ in kullandığı bu yöntemde dolandırıcımız öncelikle büyük bir valiz alıp içine kalıp sabunlarla dolduruyor.

Gittiği kasabanın meydanında küçük bir masaya valizini yerleştiren dolandırıcımız, biraz da olsa halkın dikkatini kendinde toplayıp “büyük çekilişi” anlatmaya başlıyor.

Cüzdanından çıkardığı 10,20,50 ve 100 dolarlık banknotları güzelce rulo yapıp herkesin gözü önünde sabunların içine koyuyor ve tüm sabunları kağıtla kaplayıp hangisine para koyduğunun bilinmesinin önüne geçmiş oluyor. Daha sonrada sabunların tanesinin 1 dolar olduğunu ve herkesin çekilişe katılabileceğini anlatıyor.

O sırada dolandırıcının bir arkadaşı, halktan biriymiş gibi yaklaşıp bir sabun satın alıyor ve oldukça şanslı olduğundan olsa gerek, satın aldığı sabunun içerisinden 50 dolar çıkıyor.

Ödülü kazanan kişi sevinç çığlıkları atmaya başlayınca, 1 dolar vererek daha fazlasını alabileceklerini düşünen insanlar sabun satın almak için sıraya giriyor.

Tabi Jefferson aslında sabunları kağıtla kapladığı sırada, koyduğu paraların hepsini geri çıkartıyor yani hiçbir sabuna para falan koymuyor. Sabun alan herkes, büyük ödüllerin başkalarına çıktığını düşünerek uzaklaştığında, Jefferson normalde 5 cent değerinde olan sabunları 1 dolardan satmış ve o zaman için epey iyi para kazanmış oluyor.

Bugün her ne kadar uygulaması zor olsa da aslında büyük ikramiye vb. çekilişler de aynı mantıkla işliyor. Herkes şanslı insanın kendisi olmadığının ama bir başkası olduğunu düşünse de, kim bilir belkide kimse şanslı değildir. 🙂

Aşağıdaki güzel ama ingiliççe videodan bir canlandırmasını izleyebilirsiniz.

“Soapy” Smith’ in Ödüllü Sabun Çekilişi

Diğer dolandırıcılık yöntemleri için buraya

Ünlü dolandırıcılar ve yaşamları için buraya tıklayabilirsin

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir