Turist Dolandırıcılıkları – 40+ Yöntem

Turist tuzaklar dolandırıcılık
Turist tuzaklar dolandırıcılık

Yurtdışında ve ülkemizde özellikle turistler hedef alınarak yapılan 40 farklı dolandırıcılık yöntemini ve korunma yollarını sizler için derledik.

İçerik

Sokakta Yapılanlar

1 – Arkadaşlık Bilekliği

İtalya, Fransa, İspanya ve Mısır’ da sıklıkla bildirilen bu yöntemde dolandırıcımız turistlere yaklaşıp biraz ısrarcı davranarak bileğinize “arkadaşlık bilekliği” ni takıyor ve para istiyor ya da siz satıcıyla uğraşırken başka biri ceplerinize göz dikiyor.

Nasıl Korunmalı?

Seyahetlerinizde değerli eşyalarınızı mutlaka güvenli bir yerde saklayın. Sırt çantalarını jiletle keserek içindekileri çalmak, bir şeyler satmaya çalışarak dikkatinizi çekerek ceplerinizi boşaltmak oldukça sık uygulanan yöntemler. Eğer biri size arkadaşlık bilekliği takmaya kalkarsa niyetinin pek arkadaşça olmadığını aklınızda bulundurun.


2 – Sevgiline Gül Almaz mısın?

Ülkemizde de sıklıkla görülen bu yöntemde çiçek satıcıları çiftlere yaklaşarak, sevgilinize çiçek almanız gerektiğini, almazsanız sevgilinizin çok üzüleceğini söyleyerek size çiçek satmaya (fahiş fiyatlara) çalışıyor. Ya da daha çok görülen şekli ile siz sevgiliniz/eşiniz ile birlikte dolaşırken birden karşınıza çıkarak sevgilinizin eline çiçeği tutuşturup ücret talep ediyor.

Nasıl Korunmalı?

Elinize bir şeyler tutuşturmaya, ücretsiz bileklik dağıttığını söyleyerek kolunuza takmaya çalışan insanlara “Hayır” cevabını ısrarlı bir biçimde vermeli ve yolunuza devam etmelisiniz. Satılan ürünler genelde normal fiyatlarının oldukça üzerinde olacaktır.


3 – Bu yüzük senin mi?

Dolandırıcımız (genelde bir kadın) turistlerin önüne altın bir yüzük atıp, “Sizin yüzünüğünüz mü?” diye soruyor. Hayır cevabını aldıktan sonra aslında altın olmayan bu yüzüğü size satmaya çalışıyor.

Nasıl Korunmalı?

Mücevherler gibi değerli eşyalar genelde sokakta satılmazlar. Sokakta bulunan eşyalar genelde emniyet güçlerine teslim edilir. Size cazip bir teklif gibi gelse de açgözlü olmayın, istemediğinizi söyleyerek uzaklaşın.


4 – Bebek Fırlatma

Özellikle Roma’ da uygulanan bu yöntemde, bebeği ile gezen kadın dolandırıcımız, birden bebeğini sizin kucağınıza atarak, şaşkınlığınızdan faydalanıp üzerinizdeki ya da çantanızdaki değerli eşyaları çalmaya çalışıyor. Genel de oyuncak bebek kullanılsa da, gerçek bebeklerin kullanıldığı vakalar da kayıtlara geçmiş.

Nasıl Korunmalı?

Yine aynı şeyi söylüyoruz fakat seyahatleriniz sırasında değerli eşyalarınızı uygun bir yerde gizlemeniz gerekmekte. Biri karşınıza çıkıp kucağınıza bir bebek fırlatsa dahi güvenli yerde olan eşyalarınız çalamayacak ve pes edecektir.


5 – Bul karayı, al parayı!

Ülkemizde “bul karayı, al parayı” ismiyle bildiğimiz “three card monte” gibi oyunlar ya da sihirbazlık numaraları gibi dikkat çekici gösteriler düzenleyen dolandırıcılar, dikkatiniz gösterideyken ceplerinizi boşaltmaya çalışırlar.

Nasıl Korunmalı?

“Bul karayı, al parayı” oyunu, tarihin bilinen en eski dolandırıcılık yöntemlerinden biridir. Çok farklı varyasyonları olan bu oyunun temelinde, önce size ufak miktarlarda kazandırmak sonra ise büyük bir miktar kaybettirmek vardır.. Sokakta sergilenen bu oyunları asla kazanamazsınız. Eğer bu tarz bir numara sergilendiği görürseniz, kesinlikle oynamayın ve eğer oyunu izliyorsanız bile eşyalarınıza dikkat edin.


6 – Cüzdan Düşürme

Sanki biri çalmış ve içerisindekileri boşaltıp atmış görünen ve yürüdüğünüz yola bırakılmış bir cüzdan görürseniz. İçgüdüsel olarak kendi cüzdanınızı kontrol edersiniz. Dolandırıcılar bu yöntemle turistlerin cüzdanlarını nereye gizlediklerini not alıp daha sonra cüzdanları çalmaya çalışırlar.

Güney Asya’ da görülen başka bir yöntemde ise dolandırıcılar turistlerin önünde cüzdanlarını yere atıp, cüzdanı geri vermek için yerden alan turistlere “Sen hırsızsın! Cüzdanımı çaldın” diye tepki verip, polis çağıracaklarını ve başlarının derde gireceğini söyleyerek turistlerden para talep ediyor.

Nasıl Korunmalı?

Gizlediğiniz değerli eşyalarınızı ya da cüzdanınızın yerini belli edecek davranışlardan uzak durmalısınız. Her ne kadar uzak dursanız da turistleri hedefleyen dolandırıcılar genelde sizi takip edip, ücret ödemeniz gereken bir yerde cüzdanınızı çıkarmanızı ve cüzdanınızın yerini öğrenmeyi bekleyebilirler.

Bu tarz durumlara önlem olarak paranızı iki ya da üç parçaya bölerek farklı yerlerde taşıyabilir ve ödeme yapacağınız zaman düşük miktar taşıdığınız cebinizi kullanabilirsiniz.

Eğer birinin cüzdanını düşürdüğünü görürseniz cüzdanı yerden almak yerine düşüren kişiye seslenmek daha mantıklı olacaktır. Genelde turistler elledikleri şeyi satın almak zorunda oldukları tuzaklara çekilirler.


7 – Üzerinize bir şeyler dökenler

Özellikle Güney Amerika ülkelerinde sıkça rapor edilen bu yöntemde dolandırıcılar turistlerin yanından geçerken, yanlışlıkla turistlerin kıyafetlerine bir şeyler döküp, temizleme bahanesiyle ceplerinde değerli eşyaları çalmaya amaçlıyor.

Nasıl Korunmalı?

Başınızdan böyle bir olay geçerse kimseyi yakınınıza yaklaştırmamalı ve ısrarcı olanlara polisi arayacağınızı söylemelisiniz. Sıklıkla tekrarlasak da, değerli eşyalarınızı güvenli bir yerde taşımalısınız.


8 – Ayakkabı Fırçası

Bu olay özellikle ülkemizde rapor edilse de, Hindistan ve Çin gibi Güney Asya ülkelerinde de görülmüş. Ayakkabı boyacısı fırçasını turistlerin önüne atıp, fırçayı yerden alan turistlerden, teşekkür edip karşılığında ayakkabılarını boyamayı teklif ediyor. Boyama ya da temizleme işlemi bittikten sonra ise ücret talep ediyor.

İstanbul’ da çekilen görüntüler ülkemiz için çok iyi reklam olmuş.

Nasıl Korunmalı?

New York’ ta zorla elinize tutuşturulan Müzik CD leri, Avrupa’ da ki arkadaşlık bilezikleri olayları gibi istemediğiniz bir hizmet için sizi zorlayanlara ısrarcı olarak “Hayır” cevabını verin ve oradan uzaklaşın.


9 – Biberiye dalı ya da falcılar

Özellikle İspanya’ da görülen bu yöntemde genelde yaşlı bir kadın turistlere yaklaşarak biberiye bitkisinin bir parçasını veriyor ve bunun dostluk hediyesi olduğunu söylüyor. Daha sonra turistin ellerini tutarak fal baktığını iddaa edip para istiyor ya da başka biri turistin ceplerini boşaltmaya çalışıyor.

Biberiye Dalı dağıtan dolandırıcılar

Nasıl Korunmalı?

Diğer yöntemlere göz attıysanız genelde ücretsiz olarak dağıtılan şeylerin eninde sonunda size zarar ettireceğini anlamış olmalısınız. Yolda size sarılmak, ücretsiz hediye vermek isteyen kişilerden her zaman uzak durun ve ilgilenmediğinizi ısrarlı bir şekilde belirtin.

11 – Fotoğrafçılar

Genelde çiftlere uygulanan bu yöntemde dolandırıcılar “hadi ikinizin fotoğrafını çekeyim” diyerek turistlere yaklaşıyor ve hizmeti karşılığında ücret talep ediyor. Ya da daha kötüsü, fotoğraf makineniz ya da telefonunuzla birlikte koşarak gözden uzaklaşıyor.

40 Euro luk fotoğraf çekimi

Nasıl Korunmalı?

Fotoğraf makinesi ya da cep telefonunuz gibi değerli eşyaları kısa süre için de olsa tanımadığınız insanlara emanet etmeyin. Fotoğraf çekimi için talep edilen ücretler genelde küçük de olsa insanın canını sıkmaya yetiyor. Selfie çubukları yüzünden Japon turistlerle dalga geçilse de aslında etkili bir yöntem.


12 – Şarkıcılar

Özellikle New York şehrinde görülen bu yöntemde dolandırıcılar şarkıcı olduklarını söyleyip elinize müzik cd lerini tutuşturup para talep ediyorlar.

Nasıl Korunmalı?

Elinize bir şeyler tutuşturulmasına izin vermeyin, yabancı dil bilmiyor bile olsanız “No” genelde tüm dillerde benzer telaffuz edilir. Israrlı bir şekilde ilgilenmediğinizi belirterek uzaklaşın.


13 – Uyuşturucu Satıcıları

Turistler, gece kulüpleri gibi eğlence mekanlarına giderken taksici ya da tuk-tuk sürücüleri uyuşturucu temin edebileceklerini söylüyor ve kabul eden turistleri bir mekana götürüyorlar. Polis kılığında diğer dolandırıcılar ortaya çıkıp hapise girmemeniz için sizden rüşvet istiyor.

Başka bir versiyonunda yanınıza yaklaşıp uyuşturucu hakkında kendi aralarında konuşan iki dolandırıcıyı yakalamaya gelen sahte polis, sizi de suçluyor ve rüşvet istiyor.

Nasıl Korunmalı?

Uyuşturucu kullanmayarak?!

Eğer birilerinin yakınınızda yasadışı işler hakkında konuşmaya başladığını farkederseniz, ortamdan uzaklaşın. Bazı vakalarda “sahte” dediğimiz polis memurlarının da işin içinde olan ve bu yöntemle para kazanan gerçek polisler oldukları görülmüş.


Ulaşım ile ilgili Olanlar

1 – Pahalı Taksiler

Özellikle ülkemiz için gerçekten büyük problem. İstanbul’u ziyaret eden turistlerin yurtdışı forumlarda en çok şikayetçi olduğu konulardan biri pahalı taksi ücretleri. Bazen taksimetre ile oynanarak, bazen size uzun yoldan götürerek olması gerekenden çok daha fazla para talep eden taksiciler ne yazık ki tüm dünyada turistler için sorun olmaya devam ediyor.

Show Haber

Nasıl korunmalı?

Artık internet çağında yaşadığımızdan, gideceğiniz yeri google maps gibi uygulamalarla önceden kontrol etmeli ve yerel taksi ücretlerini mutlaka araştırmalısınız. Eğer bir taksici size taksimetrenin bozuk olduğundan bahsederse o taksiden hemen uzaklaşın. Yerel taksiciler ile taksiye binmeden önce mutlaka fiyat bilgisi alın ve pazarlık yapmaya çalışın.


2 – Gece Otobüsleri

Özellikle Bangkok’ ta uygulanan bu yöntemde,turistlere bir şehirden diğerine geçmek için, normalinden çok daha ucuz olan gece otobüslerini kullanmaları söyleniyor. Aslında normal otobüs ücretlerinden daha fazlasını ya da aynı ücreti veriyorsunuz fakat asıl olay bagaj bölümünde yaşanıyor. Otobüsün bagajına konulan eşyalarınız ne yazık ki çalınıyor.

Nasıl Korunmalı?

Yine internet üzerinden otobüs tariflerini kontrol edebilirsiniz. Eğer internet üzerinde herhangi bilgi mevcut değilse, size cazip gelen tekliflerden uzak durmak çoğu zaman en mantıklısı olacaktır. Seyahatlerinizde, özellikle gelişmemiş ülkelere seyahatlerinizde, bavullarınızı her zaman göz önünde bulundurun.


3 – Lastik Patlatma

Ülkemizde de yerli halka sıklıkla uygulanan bu yöntemde, dolandırıcılarımız kiraladığınız aracın lastiklerini patlatıp yardım teklif ediyor ve yardımı kabul ederseniz yüksek ücretlerle karşılaşıyorsunuz. Bazen ise yardım teklif ederek, aracınızda değerli ne varsa çalarak ortadan kayboluyorlar.

Nasıl Korunmalı?

Gideceğiniz ülkede araç kiralayacaksanız, yol yardımı konusunda mutlaka bilgi alın. Kendi başınıza lastiğinizi değiştiremiyorsanız ve araç kiralık ise öncelikle aracı kiraladığınız yeri arayarak bilgi almalı ve yardım tekliflerine dikkat etmelisiniz. Gerekirse konsolosluk dahi aranarak bilgi istenebilir.


4 – Tren Soygunları

Özellikle Avrupa ve Güney Asya ülkelerinde sıklıkla görünmekte. Hindistan gibi ülkelerde, çok fazla insanla dolan trenler, hırsızlar için açık büfe haline geliyor. Turistlere uyku getirici ilaçlarla dolu meyve suyu ikram etmek ve sonra her şeyini çalmak oldukça popüler yöntemlerden biri.

Nasıl Korunmalı?

Otobüs yolculuklarında olduğu gibi, tren yolculuklarında da eşyalarınıza ve ceplerinize dikkat etmelisiniz. Paranızı ve değerli eşyalarınızı gizlemek mantıklı olacaktır. Tanımadığınız insanlardan gelen yiyecek/içecek ikramlarını nazikçe geri çevirin.


5 – Sahte Taksiler

Yurtdışı seyahat forumlarında yapılan yorumlara bakarsak, Atatürk Havalimanı etrafını mesken tutmuş sahte taksiciler ülkemiz için büyük bir problem haline gelmiş. Sadece ülkemizde değil, diğer ülkelerde de havalimanı yakınındaki taksilere dikkat etmelisiniz.

Nasıl Korunmalı?

Havalimanı etrafında hemen yanınıza gelen ve size taksici olduğunu söyleyen insanlara şüphe ile bakın. Genelde tüm havalimanlarında taksi durakları için yerler belirlenmiştir. Mutlaka seyahat öncesi bu yerleri öğrenmelisiniz.


6 – Hırsız Taksiciler

Özellikle Las Vegas’ ta görülen hırsız taksiciler. Sizi gideceğiniz yere bırakıp, sanki aceleleri varmış gibi davranarak, bavullarınızı indirirken birini unutup, bavulunuzla birlikte hızlıca uzaklaşmakta.

Filipinler Örneği

Nasıl Korunmalı?

Seyahatiniz esnasın bindiğiniz taksi plakasını (gerekirse şöför lisansını) bir yere not alın. Taksiden indikten sonra mutlaka taksi bagajının boşaldığından ve bir şeyi atlamadığınızdan emin olun. Eğer acelem var diyen biri ile karşılaşırsınız polisi arayacağınızı ve beklemesi gerektiğini söyleyin.


Mağazalar ve Satıcılar

1 – Telefonla konuşan kasiyer

Cep telefonu ile konuşuyormuş gibi yapan kasiyerler aslında telefonlarının kamerası ile turistlerin kredi kartlarının fotoğraflarını çekerek, daha sonra bu kartları internet alışverişlerinde kullanıyor ya da pos makinelerinde özel cihazlarla kredi kartlarını kopyalıyorlar.

Nasıl Korunmalı?

Genelde bankalar bu yöntemlere karşı güvenlik önlemi alsalar ve harcamalara itiraz edebilseniz de bu yönteme karşı dikkatli olmakta fayda var. 2018 yılında ülkemizde kart kopyalayarak 3 milyon ₺ vurgun yapan bir çete yakalanmıştı. Kredi kartlarınızı güvenmediğiniz mekanlarda kullanmamaya özen gösterin. Kredi kartı işlemlerinizde pos cihazı gözünüzün önünde olsun ve o şekilde işlemlerinizi gerçekleştirin. Kartınızı başkalarına emanet etmeyin.


2 -Yavaş para sayma

Bilerek çok yavaş şekilde para sayan ve sizin sıkılıp “Üstü kalsın” demenizi bekleyen dolandırıcılar Avrupa’ nın bir çok şehrinde boy göstermekte.

Nasıl Korunmalı?

Aceleniz yoksa para üstünü mutlaka bekleyin, aceleniz varsa fişinizi isteyin ve paraüstünü daha sonra alacağınızı belirterek mekanı terk edin ve yapabiliyorsanız olay yaşanırken video çekin.


3 – Ucuz Mücevherler

Özellikle Bangkok’ ta oldukça fazla yaşanan ve işin içinde devlet görevlilerinin de olduğu bilinen bu yöntemde dolandırıcılar turistlere yaklaşarak, yerel dükkandan aldıkları elmas, zümrüt gibi taşları “Bu taşlar sizin ülkenizde çok daha değerli, biz gümrükten geçiremiyoruz ancak siz geçirebilirsiniz” diyerek turistlere satıyorlar. Satılan taşlar gerçek, ancak her turistin sandığı gibi kendi ülkelerine gittiklerinde daha fazla paraya satabilecekleri kadar değerli değiller.

Nasıl Korunmalı?

Dolandırıcıların genelde açgözlü insanların peşinde olduklarından bu tarz cazip gelebilecek tekliflere karşı dikkatli olun. Açgözlü olup, kolay yoldan para kazanabileceğinizi düşünmek en büyük hatadır.


4 – Sahte Bilet

Londra ve Paris’ te sıkça kayıtlara geçen bu yöntemde, müze, tarihi yerler gibi uzun kuyrukların oluştuğu ve turistlerin akın ettiği yerlerde dolandırıcılar sırada bekleyen turistlere yaklaşıp, normalden biraz daha pahalı olan ancak sırada en başa geçmenizi sağlayan özel biletler satmaya çalışıyorlar. Tabi bu biletler hiçbir işe yaramayan sahte biletler.

Nasıl Korunmalı?

Onlarca insanın sıra beklediği bir yerde bir anda öne geçmek mucize gibi değil mi? Yine açgözlülük yaparak, bu tuzağa düşmeyin. Seyahat planlamanızı iyi yaparsanız bu tarz yerlerde sıra beklemekten kısmen de olsa kurtulursunuz.


5 – Farklı para birimi

Danimarka’ da karşılaşabileceğiniz bu yöntemde alışveriş sonrası size Danimarka kronu yerine değeri daha düşük olan İsveç kronu verilebilir. Çok fazla bir kaybınız olmasa da yine de dikkatli olmak gerekli.

Ülkemizde çok daha güzel örneklerini görebilirsiniz. Tabelalara “Çay 2 ₺” yazısı yanında “Çay 2 Euro” yazısını yazan dolandırıcılar, turistlere yaklaşık 5 kat fazla fiyat çekip kur farkından yararlanmaktalar.

Nasıl Korunmalı?

Biri size aynı değerde dese dahi internet çağında yaşadığımızdan cep telefonunuzdan her dövizin değerini kontrol edebilir ve karşılaştırabilirsiniz. Para üstü alırken ya da hesap öderken gideceğiniz ülkenin para birimi değerini mutlaka kendi ülkeniz ile karşılaştırın.


Yerel Halk ve Çocuklar

1 – ATM yardımcıları

Yabancı bir ülkenin ATM’ sinden para çekmeye çalışan ve zorlanan turistlere yardım etme bahanesiyle yanına giderek kredi kartı şifresini öğrenen ve daha sonra kredi kartını çalıp hesabındaki tüm parayı çeken dolandırıcılar Avrupa’ nın her yerinde sıkça görülmekte.

Nasıl Korunmalı?

Tekinsiz bölgelerde bulunan ATM’ lerden uzak durmalı ve ATM de işlem yaparken, şifrenizi kimsenin görmemesine dikkat etmelisiniz.


2 – Harita Satıcıları

Turistlere yaklaşarak harita satmaya çalışan dolandırıcılar haritayı açıp turistlerin dikkatini çekerken, genelde diğerleri turistlerin ceplerindekileri çalmaya çalışırlar.

Nasıl Korunmalı?

Yine aynı şekilde değerli eşyalarınızı güvenli bir yerde taşımalı ve nakit paranızı 2 ya da daha fazla parçaya bölerek ayrı ceplerinizde taşımalısınız.


3 – Dilenciler

Aralarında gerçekten zor durumda olanları bulmak oldukça zor. Ülkemiz için konuşursak dilencilerinin aylık kazançlarının 10-16 bin ₺ arası değiştiği söylenmekte. Aslında duygularınızı sömürerek paranızı alan bu insanlar tam anlamıyla birer dolandırıcı!

Nasıl Korunmalı?

Dilencilerin çok yüksek kazançları (muhtemelen sizden fazla) olduğunu ve bu işlerde genellikle küçük çocukları kullandıklarını aklınızdan çıkarmayın. Bazen sizden para isteyen dilenci dikkatinizi kendi üstünde topladığında, dilencinin arkadaşı sizi soymaya çalışabilir.


4 – Bedava Masaj

Bahamalar’ da sıkça rapor edilen bu olayda dolandırıcı turistlere bedava masaj hizmeti öneriyor ve işlem bittikten sonra ücret talep ediyor.

Nasıl Korunmalı?

Artık anlamış olmanız gerekir, bedava olan bir şey yok 🙂

Bu tarz durumlarda her zaman olduğu gibi ısrarlı bir şekilde ilgilenmediğinizi belirtmelisiniz. Afrika da rapor edilen bazı vakalarda elinize dokunarak size şifa verdiğini iddaa eden ve bunun karşılığında para isteyen dolandırıcılara rastlanmış.


5 – Flörtçüler

Özellikle Yunanistan’da karşılaşılan bu yöntemde dolandırıcıların hedefi genelde yalnız seyahat eden erkek turistler oluyor. Güzel bir kadın turiste yaklaşarak flört etmeye başlıyor ve bir süre sonra güzel bir eğlence mekanı bildiğini ve oraya gitmeniz gerektiğini anlatıyor. Gecenin sonunda normalinden kat kat fazla bir hesap karşınızda beliriyor.

Nasıl Korunmalı?

Bazı Avrupa şehirlerinde fiyatların yazmadığı menülere sahip mekanlara giden turistlere yüksek hesaplar ödetildiği defalarca raporlanmış. İnternet üzerinden ya da orayı daha önce gezmiş kişilerden adını duymadığınız ya da doğrulayamadığınız mekanlara gitmeden önce iki kez düşünmelisiniz.

Bazı eğlence mekanları girişte size ucuz fiyat etiketleri olan bir menü gösterip, sonrasında fiyatları değiştirip yüksek ücret talep edebilir. Yüksek para harcama beklentisinde olduğunuz günlerde gittiğiniz eğlence mekanlarına dikkat etmelisiniz.


6 – Hırsızlara karşı uyaran kişiler

Şehirde hırsızlık olayları olduğunu ve turistlerin cüzdanlarını kontrol etmelerini söyleyen dolandırıcılar, turistlerin cüzdanlarını nerede tuttuklarını öğrenerek daha sonra onları soyuyorlar.

Nasıl Korunmalı?

Daha önceki “Cüzdan düşürme” başlığında anlattığımız gibi, cüzdanınızı ve nakit paranızı nerede tuttuğunuzu kimseye göstermemeli ve sokakta bunların yerini belli etmemelisiniz. Genelde nakit paranızı bir kaç parçaya bölerek farklı ceplerde taşırsanız soyulsanız dahi kaybınız az olacaktır.


7 – Kamera Kırma

Dünya çapında her yerde görebileceğiniz bu yöntemde dolandırıcılar kalabalık bir grup halinde turistlere yaklaşarak kameralarını verip, grubun fotoğraflarını çekmelerini istiyor. Kamera çalışmıyor diyen turistlerden kamerayı alıp yere atarak iyice çalışamaz hale getiriyor ve kameranın parasını istiyorlar.

Nasıl Korunmalı?

Etrafınızı çeviren 10 kişiden korunmanın (Meşhur İrlandalı Boksör değilseniz) pek yolu yok. O yüzden en başta olaya hiç karışmamak en mantıklısı. Eğer sizden fotoğraf çekmenizi, ya da sizin fotoğraflarınızı çekmek isteyen biri yanınıza yaklaşırsa ilgilenmediğinizi söyleyerek uzaklaşın.


8 – İngilizce Pratiği

Çin’ de uygulanan bu yöntemde İngilizce konuştuğunuzu duyan genç kızlar yanınıza yaklaşarak kendilerinin öğrenci olduğunu ve sizinle İngilizce pratiği yapmak istediklerini söylüyor, iyiliğinizin karşılığında ise sizi bir mekana götürüp bir şeyler ısmarlamayı teklif ediyorlar. Tabi hesap geldiğinde epey kabarık bir fatura ile karşılaşıyorsunuz.

Nasıl Korunmalı?

Tanımadığınız insanlardan gelen davetlere şüpheli yaklaşın. Seyahat etmeden önce kendi rotanızı belirlemek ve şehirdeki gidilebilecek mekanların listesini yapmak en mantıklısıdır. Bilmediğiniz bir dile sahip bir ülkede sizi genç kızlara sarkıntılık ile dahi suçlayabilirler.


9 – Bedava Fıstık

Brezilya’ da görülen bu yöntemde kafe gibi halka açık mekanlardan oturan turistlerin masalarına gidip bir avuç fıstık bırakıyor ve eğer dokunan olursa ondan para talep ediyorlar.

Nasıl Korunmalı?

Bedava olan bir şey yok demiş miydik?


10 – Mektup Yazdıranlar

Bir nevi dilencilik. Roma’ da küçük bir çocuk ailesine mektup yazmak istediğini belirtiyor ve acıklı hikayesini anlatarak sizin ona acımanızı ve yardım etmenizi bekliyor. Ya da mektup değil bir kartla geliyor ve karta yazı yazdığınız için satın almanız gerektiğini söylüyor.

İstanbul taksilerinde ya da Türkiye’ de yaşanmış otostop hikayelerinde benzer bir numarayı görebilirsiniz. Bindiğiniz taksinin şöförüne bir telefon gelir ve “doğalgazı lütfen kesmeyin kızım ameliyattan yeni çıktı lütfen 1 hafta daha müsade edin bir yerlerden para bulup ödeyeceğim” tarzında cevaplar verir. Kulak misafiri olduğunuz bu duruma cevapsız kalamaz ve çoğu insan taksiciye/otostopçuya yardım etmeye çalışır.

Nasıl Korunmalı?

Yardım etmeyin. Ülkede yabancısınız ve her ne kadar iyi bir insan dahi olsanız yardım edebilecek başka insanlar var. Özellikle yurtiçinde bu tarz bir hikaye ile karşılaşırsanız kesinlikle uzak durun. Tamamı sizi dolandırmak için kurulmuş bir tezgahtır. Adamın durumuna üzülmek yerine onun sizi dolandırmak istediğini aklınızda bulundurarak ona öfkelenin.


11 – Yardım Vakfı

Küçük çocuklardan oluşan ve genelde sağır ya da engelleymiş gibi davranan dolandırıcılar, turistlerin etrafını çevirip yardım kampanyasına bağış yapmalarını ister ve ellerine yardım kampanyasının (sahte) broşürünü tutuştururlar. Turistler broşürü incelerken etraflarını saran çocuklar turistlerin cepleri ve çantalarını karıştırırlar.

Nasıl Korunmalı?

Kişisel alanınızı her zaman koruyun, dolandırıcılar duygularınıza oynamak için kucağınıza 6 aylık bir bebek fırlatmayı dahi denerler. Eşyalarını güvenli şekilde taşıyın bu tarz bir grup gördüğünüzde (özellikle Roma’ da) mesafenize dikkat edin.


12 – Çingene Çocuklar

Bir önceki örnekte olduğu gibi yine küçük çocuklar etrafınızı çevirerek size gazete satmaya çalışır ya da direkt olarak onlara para vermenizi isterler. Çok ısrarcı olup uzun süre peşinizden ayrılmayabilirler.

Nasıl Korunmalı?

Israrlı bir şekilde “hayır” cevabını verin ve kişisel alanınızı iyi koruyun. Küçük çocukları gözetleyen ve onlardan para bekleyen asıl dolandırıcılar çok uzakta değillerdir ve çocukları itip kakmaya başlarsanız başınız daha büyük bir belaya girebilir. Sakin olun ve ilgilenmediğinizi ısrarlıca belirterek uzaklaşın, gerekirse gördüğünüz bir mekana girin ve gitmelerini bekleyin.


Otel ile İlgili Olanlar

1 – Otel Kapandı Numarası

Özellikle taksicilerin karıştığı bu yöntemde havalimanından otele giderken taksici size gitmek istediğiniz otelin kapalı/tadilatta olduğunu ve çok daha iyi bir otel bildiğini söyleyerek kendi bildiği yere götürür. Gittiğiniz yer yüksek fiyatlı ve kötü hizmete sahip bir yer çıkar.

Bazı sahte internet siteleri güzel fotoğraflar ve yorumlar koyarak otellerinin çok güzel olduğunu gösterirler. Otele gittiğinizde ise aslında öyle bir otelin olmadığını görür ve yukarıdaki tuzağa çekilirsiniz.

Nasıl Korunmalı?

Seyahatiniz öncesi planlamanızı iyi yapın, artık internet çağındayız ve gideceğiniz ülkeye daha önce gitmiş binlerce insanın düşüncelerini ve gezi yazılarını internette bulabilir, kalmak istediğiniz yeri iyice araştırarak önceden belirleyebilirsiniz.

Otelin kapandığına dair bir duyum alırsanız eğer, kapalı olsa da oraya gitmek istediğinizi söyleyin ya da imkanınız varsa oteli arayarak bilgi alın.


2 – Sahte Resepsiyon Telefonları

O saatte aşağıya inmeye üşeneceğinizi düşünerek gecenin köründe arayan ve kredi kartının onaylanmadığını, kredi kartı bilgilerini söylemenizi isteyen dolandırıcılar, siz uyurken kartınızı boşaltmaya başlarlar.

Nasıl Korunmalı?

Kimse sizden telefonda kart bilgilerinizi istemez. Hiç bir otel müşterisini gecenin köründe arayarak ödemede sorun olduğunu da söylemez. Arayan olursa sabah halledeceğinizi söyleyip telefonun fişini çekin.


3 – Denetim Memurları

Genelde iki kişi ile uygulanan bu yöntemde otel görevlisi kılığında turistlerin otel odasının kapısını çalan dolandırıcılar. Denetim memuru olduklarını ve rutin bir kontrol için geldiklerini söyleyip odaya girerler. Biri “otelimizden memnun musunuz?” tarzı sorularla dikkat dağıtırken, diğeri etraftaki değerli eşyalarınızın peşindedir.

Nasıl Korunmalı?

Özellikle İspanya’ da sıkça görülen bu yönteme karşı yapmanız gereken tek şey, odanıza kimseyi almamak. Gelen insanlara müsait olmadığınızı söyleyerek gitmelerini isteyin. Israrcı olsalar dahi siz izin vermedikçe odanıza girmeye hakları yok.


4 – Sahte Menüler

Amerika Birleşik Devletleri’nde otel odalarının kapıları altından, telefonla sipariş verebileceğiniz yerlerin menülerini bırakan dolandırıcılar. Kredi kartı bilgilerinizin peşindedir ve seyahatiniz sırasında hiç yemediğiniz bir yemek için yüzlerce dolar harcadığınızı farkedersiniz.

Nasıl Korunmalı?

Bilmediğiniz bir ülkede, özellikle telefonla sipariş vermek büyük hatadır. Telefonla kredi kartı bilgisi verdiğiniz (bazı ülkelerde normal olsa da) yöntemlerden olabildiğince uzak durmaya çalışın.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir