frank abagnale jr

ünlü dolandrıcı frank abagnale leonardo dicaprio sıkıysa yakala

Frank Hayatı sıkıysa yakala
Frank Abagnale Jr. Hayatı

O bir pilot!

Hayır! Hayır! O bir avukat!

Hayır!! O bir doktor!

Hayır! O bunların hiç biri olamaz! O daha bir lise öğrencisi!!!!

Yaptığı sahte kimliklerle pilot olarak dünyayı dolaşmış, avukatlık yapmış, bir hastanede doktor olarak çalışmış, bir dönem üniversitede profesörlük dahi yapmış, dersler vermiş, yakalanmasına rağmen 2 kez hapisten kaçmış, üstelik bunların tamamını 20 yaşından önce gerçekleştirmiş Frank Abagnale Jr.

Bitmedi!

Hapisten çıktıktan sonra, FBI’ a dolandırıcılık ve sahtecilik için danışmanlık yapan, bugün güvenli banka çekleri yapımı hatta dolar basımı üzerinde söz sahibi bir adam!

2002 Yılında vizyona giren, Leonardo DiCaprio ve Tom Hanks’ in başrolünde oynadığı Türkçe’ ye ”Sıkıysa Yakala” ismi ile çevrilen ”Catch me If You Can” filminde, hayatı anlatılan Frank Abagnale Jr. gerek film, gerekse yaptıkları nedeniyle yüzyılın en tanındık dolandırıcıları arasında.

İlk Yılları

Frank 27 Nisan 1948′ de New York’ ta dünyaya geldi. Babası II. Dünya Savaşında Cezayir’ de görevli bir asker olan Frank’ in ebeveynleri Cezayir’ in Vahran kentinte tanışmış ve evlendikten sonra New York’ a taşınmışlardı.

II. Dünya savaşı sonra geçimini kırtasiyecelik ile sağlayan babası, Cumhuriyetçi yerel politikacılarla sıkı ilişkiler içerisinde olan, sık sık iş seyahatlerine çıkan bir adamdı. Sürekli evden uzakta olan ve evde fazla vakit geçiremeyen kocası nedeniyle annesi mutsuzdu. Evde sürekli bir gerilim havası vardı. Frank 12 yaşındayken anne ve babası boşanmasalar da, ayrı yaşamaya karar vermişlerdi.

Bu ayrılık sonrası hayatı alt üst olan Frank, babasıyla kalmaya karar verdi. Babası ile yaptıkları seyahatlerde öğrendiği ticari numaralar daha sonraki yıllarda çok işine yarayacak, babasının ona hediye olarak verdiği çek defteri sayesinde asıl dolandırıcılık kariyeri başlamış olacaktı.

İlk Kurban ve evden kaçış

frank abagnale hayatı
Filmde babasını Christopher Walken canlandırmıştı.

Babası ile geçirdiği zamanda ilk dolandırıcılığını gerçekleştirmiş, ne yazık ki ilk kurbanı babası olmuştu!

Babasından aldığı kredi kartıyla akü, araba lastiği gibi şeyler alıp daha sonra bunları iade ederek nakit para isteyerek 3400 dolar toplayan Frank, o yaşlardaki bir çocuk için gayet normal olarak bu parayı kızlarla harcadı.

Okulda olduğu bir gün,babasının bir arkadaşı onu alıp mahkeme salonuna götürdü. Anne ve babası boşanıyor, ve hakim ona kiminle yaşamak istediğini soruyordu. Zaten ayrı yaşayan anne ve babasının artık tamamen boşanacaklarını öğrenen Frank, hakimin ”kiminle yaşamak istiyorsun?” sorusunu cevaplamadı, mahkeme salonundan kaçıp tek başına yaşamaya ve o soruyu hiç cevaplamamaya karar verdiğinde henüz 16 yaşındaydı ve banka hesabındaki 200 dolar dışında ne parası, ne de doğru düzgün bir eğitimi vardı.

O yıllarda kağıttan olan ve üzerinde fotoğraf bulunmayan ehliyetini tahrif edip kendini 10 yaş büyük göstererek bir çok işe girip çıksa da, yine de geçim sıkıntısı çeken Frank, babasının verdiği çek defteri sayesinde kendi adına sahte çekler yazmaya başladı. Hesabında para olmasa da, kendi adına yazılan çekleri başka bankalardan bozdurmaya çalışıyordu.

Frank Abagnale – Sahte çek

Binlerce dolarlık sahte çek sonrası yakalanacağının farkında olan olduğundan, bir süre saklandıktan sonra, eğer kendi adına değil, başka insanlar adına tamamen sahte çekler yazarsa işinin daha kolay olacağını anladı.

Frank daha 16 yaşındayken gün geçtikçe bankaları dolandırma konusunda uzmanlaşıyordu. Havale gönderimi için kullanılan kağıtlarla oynayıp onları tahrif ederek bankanın içerisine yerleştiriyor, müşteriler bankaya para getirip form doldurduklarında istedikleri hesaba değil Frank’ in hesabına para yatırmış oluyorlardı.

Tabi asıl para çek işindeydi ve çekleri bozdurmak gittikçe zorlaşıyordu, Frank saygı duyulan insanların adına çekler yazarsa daha fazla ve daha kolay şekilde para kazanabileceğini fark etti.

Frank Pilot Oluyor!

Frank Abagnale Jr. Kokpitte

Havalimanlarındaki araç kiralama şirketleri, günlük gelirlerini topluyor, bir çantaya koyuyor, daha sonra havalimanındaki metal bir kutuya bırakıyor, şirket merkezindekiler bu paraları her hafta alıp genel merkeze götürüyordu. Frank bu kutuya ”Servis dışıdır, güvenlik görevlesine uyunuz” yazıp, bir giyim mağazasından satın aldığı güvenlik görevlisi kıyafetiyle beklemeye başladı. Para bırakmaya gelen insanlara kutunun bozuk olduğunu ve parayı kendisine vermeleri gerektiğini söylemeyi planlıyordu. Bu saçma plan işe yaradı, gelenlerin tamamı parayı Frank’ e teslim etmişti, yıllar sonra yaptığı röportajlarda ”Aklım almıyor, insanlar nasıl bu kadar saf olabilir? Metal bir kutu nasıl bozuk olabilir?” diyecekti 🙂

İşte havaalanında geçirdiği bu zamanlarda Frank pilotları ve onlara duyulan saygıyı fark etti. İnsanlar üniforma gördüklerinde değişiyordu, özellikle o dönemde pilotlar çok saygı duyulan insanlardı, daha sonradan öğreneceği üzere otellerde ücretsiz kalıyor, her yerde onlara özel ayrıcalıklar tanınıyor, dünyayı serbestçe dolaşabiliyorlardı.

İşte tam olarak bu sebeplerden Frank bir pilot olarak bankaya gider ve çek bozdurursa şüphe çekmeyeceğini ve daha yüksek miktarlarda çekler bozdurabileceğini düşündü. Tabi önce bir pilot üniformasına ve kimliğine ihtiyacı vardı.

Zamanının en büyük havayolu şirketi olan kısaca ”Pan Am” olarak bilinen Pan Amerikan Havayolu şirketini telefonla arayarak, bir pilot olduğunu, üniformasını kaybettiğini ve acil olarak nereden alabileceğini sordu. Şirketin söylediği yere giderek sahte bir çalışan kimliği numarasıyla pilot üniforması aldıktan sonra, bir lise öğrencisi kılığında Pan Am merkezine giderek, pilotlar ve yaşayışları hakkında her şeyi öğrenmeye çalıştı.

Buradan edindiği bilgilerle 5 dolara aldığı plastik bir karta, Pan Am şirketinin ürettiği oyuncak uçakların üzerindeki logoyu yapıştırarak sahte bir pilot kimliği üreterek, pilotluk kariyerine başlamış oldu.

Frank Abagnale Kimlik
Frank’in sahte Pilot Kartı

Diğer havayolu şirketlerinin uçaklarına konuk pilot olarak katılıp, tüm dünyada 26 farklı ülkeye 250 den fazla uçuş gerçekleştirdi. Toplamda 1.600.000 km den fazla yol kat etti, pilot olduğu için otellerde ücretsiz kaldı, ücretsiz yemek yedi, bastığı sahte çeklerle maaş çekim diyerek binlerce dolar para topladı.

Bu kadar yolculuk yapsa da, Pan Am pilotlarının onu ve sahte kimliğini tanıyabileceği endişesiyle asla Pan Am uçaklarını kullanmadı ve hiç bir zaman gerçekten pilotluk yapmadı. Daha sonra röportajlarında bir keresinde bir kaptan pilotun ısrarıyla 30.000 feette kontrolü aldığını ancak uçağı otomatik pilota geçirmekten başka bir şey yapmadığını, kendisi ve 140 yolcunun yaşamını elinde tutmanın korkutucu olduğunu, o zamanlarda değil uçak, uçurtma dahi uçuramayan bir çocuk olduğunu söyleyecekti.

Polis onu aramaya başladığında zaten yeterince parası vardı ve akıllıca davranarak pilotluğu bıraktı.

Doktor Frank Williams

Frank Abagnale doktor hastanede
Frank Abagnale Jr. Hastanede

Pilotluk kariyerine mola veren Frank Amerika’ya geri döndü. Georgia dan bir daire tutmak istedi ve kira sözleşmesine mesleğini yazması gerekiyordu. Dikkat çekmeyeceğini düşündüğü için tatile çıkmış bir doktor gibi davranmayı seçti ve meslek kısmını ”doktor” olarak doldurdu.

Aynı apartmanda yaşayan bir doktor onu ziyarete geldiğinde Frank yakalandığını sanarak çok korktu ancak olay farklıydı, çalıştığı hastanede stajyerleri yönetecek birini arayan doktor Frank’ i yakalamaya değil, iş teklifi için gelmişti.

Tamamen tesadüfi olarak karşısına çıkan bu teklifi kabul ederek, tam 11 ay boyunca Georgia Hastanesinde doktor olarak görev yaptı. İşi medikal bilgi gerektirmiyordu, tek yapması gerken stajyerleri kontrol etmek ve işleri yönetmekti. Ancak bir gün hemşirelerden biri ”Bebeklerden biri masmavi!” diyerek bağıra bağıra odasının kapısına geldiğinde, ölüm-yaşam olaylarının pek ona göre olmadığına karar vererek istifa etti ve eyalete terk etmeye karar verdi. Yeni durağı Lousiana olacaktı.

Avukat Frank Connors

Frank Abagnale avukat
Frank Mahkeme Salonunda

Frank pilotluk yaptığı dönemde kendine Harvard Üniversite’si hukuk alanından mezun olduğunu gösteren bir diploma yapmıştı. Doktorluğu bıraktıktan sonraki dönemde bir sevgilisi ona Lousina savcılık ofisinde iş ayarlayabileceğini söylediğinde Frank avukatlığı denemeye karar verdi.

Tabi bunu yapabilmesi için öncelikle Louisiana Baro sınavını geçmesi gerekiyordu. Frank ilk iki denemesinde başarılı olamasa da tam sekiz hafta deli gibi ders çalışarak üçüncü denemesinde sınavı geçmeyi başardı ve Louisiana savcılık ofisinde avukat olarak işe başladı.

Mahkemelerde boy göstermese de iş arkadaşlarına yardımcı oldu ve onları davalara hazırladı, daha sonra ”Avukatlık çok basit iş” diyecekti. Tabi işler Frank’ in istediği gibi gitmedi, Harvard Üniversitesi mezunu olduğunu söylemişti ancak bir sorun vardı, çalıştığı yerin başında, Harvard Üniversitesi mezunu bir adam vardı Frank’ e sürekli Harvard hakkında cevaplayamayacağı sorular soruyordu.

Bu soruların devamı geleceğini ve yakalanacağını anlayan Frank, 8 aylık avukatlık macerasına son vererek eski pilotluk kariyerine tekrar başladı. FBI peşinde olduğundan bu kez kendine Pan Am yerine, Trans World Havayolları şirketi adına bir pilot kimliği ve üniforması ayarlayarak dünyayı dolaşma işine geri döndü.

Öğretim Görevlisi Frank Adams

Üniversitte sosyoloji frank abagnale
Frank Üniversitede ders veriyor

Elinde hem Pan Am, hem TWA kimliği olan ve sahte çek işine geri dönen Frank, Utah’ a olan uçuşlarından birinde çok güzel bir kadınla tanıştı. Üniversite öğrencisi bu kız, onu sık sık kampüse götürüyordu, Frank üniversitedeki genç ve güzel kadınlardan etkilenerek bir süre burada kalmaya karar verdi.

Utah’ ta babası Brigham Young Üniversite’nde Profesör olan bir kız arkadaşının vasıtasıyla aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı. Haftada üç gün sosyoloji dersleri veriyordu ve öğrencileri derslerinden inanılmaz keyif aldıklarını söylüyordu. Tabi bu iş için New York’ ta bulunan Columbia Üniversitesi’nde aldığını söyleyeceği sahte bir diploma kullanacaktı.

Röportajlarında bu iş için ”Çok kolaydı, tek yapmam gereken öğrencilere anlattığımdan bir konu ilerisini çalışmak gerekliydi, öğrenciler benim normal bir profesörden farkımı anlamadılar bile, hatta öğrencilerime sorarsanız dersten çok keyif aldıklarını söylerler” diyecekti.

FBI peşinde

Daha 20 yaşına gelmeden bütün bunlara yapan Frank için kanun güçleri alarmdaydı, gazeteler ondan ”skyway man” diye bahsediyor ve medyanın etkisi ile FBI olaya daha fazla kaynak ayırıyordu.

Utah sonrası California’ ya geçen Frank burada 100.000 dolara yakın sahte çek bozdurmuş, sahte çek işinde oldukça uzmanlaşmış ve artık emeklilik zamanının geldiğini düşünüyordu. Böyle düşünmesinin nedeni ise burada tanıştığı ve çok iyi bir insan olduğunu düşündüğü hostes bir kızdı. Frank evlenmeyi düşünüyordu.

Evlenmeyi ve gerçek ismini kullanarak tamamen temiz bir hayat yaşamayı.

İşte bu yüzden kıza gerçek kimliğini açıkladı, suçlarını anlattı ve kızın onu affedeceğini düşündü. Ancak kız onu affetmek yerine polise ihbar etti ve Frank tekrar kaçmaya başladı.

Fransa Macerası

frank abagnale jr hostes 17 yaşında
Frank’in 17 yaşında çekilen bir fotoğrafı – hosteslere özel bir ilgisi vardı

Frank bir süre dünya da dolaştıktan sonra Fransa’ da hostes bir kızla tanıştı ve onunla sevgili oldu. Kızın babası bir matbaa işletiyordu ve Frank matbaa işleri ile çok ilgili olduğundan uzun zamandır kızın babasıyla tanışmak ve ona bir teklif sunmak istiyordu. Sonunda tanıştıklarında ona Pan Am firması adına bir iş teklifinde bulundu ve 10.000 den fazla maaş çeki basımı için anlaştılar.

Frank’ in tecrübesi sayesinde basılan maaş çekleri o kadar iyi oldu ki, bankalar bile çeklerin sahte olduğunu anlayamadılar. Frank kıza ve babasına farkettirmeden çekleri yerel bankalarda defalarca bozdurdu ve bugüne kadar bozdurduğu çeklerden aldığının çok daha fazlasını toparlayarak Amerika’ ya geri döndü.

Amerika’ ya geri dönüşünden kısa süre sonra Frank yurtdışına çıkmak için Boston havalimanında beklerken, eyalet polisleri onu ‘serserilik’ suçundan tutukladılar ve hemen hakim karşısına çıkardılar. Ancak Boston Polisi onun ünlü ”skyway man” olduğundan habersizdi ve FBI haberi alıp olay yerine gelip gerçek kimliği hakkında bilgi vermeden çok kısa süre önce Frank kefaletini ödemiş ve serbest kalmıştı.

Daha Cesur, Daha Açgözlü

Frank hostesler
Frank’i filmde Leonardo DiCaprio canlandırmıştı

Frank özellikle Fransa’ da bastığı mükemmel çekler sonrası daha cesurlaşıyor, gün geçtikçe kullandığı teknikler mükemmelleşiyor ve daha fazla para kazanıyordu.

Her ne kadar işleri çok iyi gitse de daha fazla kazanmak için planlar yapıyor, yeni yollar arıyordu. Frank’in elinde Fransa’ da bastığı mükemmel çekler olsa da, bunları bozdurmak için tek başına uğraşıyor ve her seferinde tek bir çek bozdurabiliyordu.

Bu sorunu aşmak için yaptığı zekice planda, Frank tek başına yolculuk etmek yerine, etrafına bir sürü güzel hostes toplayarak onlarla birlikte seyahat etmeyi, etrafındaki hostesler sayesinde güvenilirlliğinin artacağını ve onlara da çekler vererek bir seferde çok fazla sayıda çek bozdurmayı düşündü. Hem yalnız seyahat etmeyi bırakacak, hem de çok daha fazla para kazanacaktı.

Arizona’ya ziyaretinde üniversiteye giderek, öğrenci kabul dairesinin müdürüyle görüştü ve Pan Am havayollarının halklar ilişkiler departmanında görev alabilecek hevesli öğrenciler olup olmadığını sordu. Seçilen öğrenciler yaz tatilleri boyunca Avrupa’ ya yolculuk yapacak, hostes üniforması giyerek havacılık deneyimi yaşayacak, Avrupa da ki tüm masrafları Pan Am tarafından karşılanacak, üzerine bir de maaş verilecekti. Üzerine seçilecek bu şanslı kadınlar mezun olduklarında Pan Am da çalışmak için çok yüksek şansa sahip olacaktı.

Paradan çok hosteslerin hareketleri yaşamını ve Avrupa şehirlerini merak eden bir çok kadın başvurdu ve Frank aralarından 8 tanesini seçerek işe başladı.

Bir düzineden fazla şehri ziyaret ettiler, Frank tanıtım kampanyası adı altında gittikleri şehirde reklam şirketlerine para vererek fotoğraf çekimleri yaptırdı ve en önemlisi gittikleri her şehirde bu 9 insan farklı bankalardan defalarca çek bozdurdular. Etrafındaki 8 güzel kadınla birlikte dolaşan, yakışıklı bir Pan Am pilotundan kimse şüphelenmiyordu.

Yıllar sonra bir polis memuru onun hakkında ”Frank Abagnale bir tuvalet kağıdından bile bir çek yapıp, bankaya sahte bir Hong Kong kimliği girip, çeki bozdurabilirdi.” diyecekti.

Senarist Robert Monjo

Frank son hostes kılığına soktuğu üniversite öğrencileriyle birlikte yaptığı işte 300.000 dolar kaldırdıktan sonra fazla dikkat çekmemek adına durması gerektiğini biliyordu. Bu yüzden Fransa’ ya geri dönerek kendine Holywood’ lu bir senarist olan Robert Monjo adında bir sahte kimlik yarattı ve sakin bir yaşam sürmeye başladı.

Aslında Frank hiç bir zaman bir yerde uzun süre kalmaması gerektiğinin farkındaydı ancak çok uzun zamandan beri kaçıyordu ve artık yorulmuştu. Üstelik artık harcayamayacağı kadar çok parası vardı.

Yakalanışı ve Joseph Shea

Tom Hanks joseph shea sıkıysa yakala
Filmde Joseph Shea yı canlandıran Tom Hanks

FBI ajanlarından Joseph Shea yıllardır Frank’ in peşindeydi ve artık Fransa’ da tam olarak yerini öğrenmişti. Aslında Frank’ in her zaman yakaladıkları dolandırıcılar ve sahtekarlar gibi olmadığını, sadece bir çocuk olduğunu öğrenmesi bile yıllarını almıştı ancak bu kez elinde bir ihbar vardı.

Frank’ in Fransa daki hostes sevgilisi, Frank için çıkartılan ‘Aranıyor’ ilanlarını görmüş ve hemen Fransız Polisine haber vermişti.

Bir düzineden fazla ülkede, toplamda 2.500.000 dolar değerinde sahte çek bozdurmaktan aranıyordu ve bütün ülkeler onu istiyordu. Fransız Polisi Montpellier’ e varıp onu yakaladığında, Frank manavdan alışveriş yapıyordu. Montpellier Polis İstasyonun da Fransa’ ya karşı işlediği suçları itiraf etmesi için baskı gören Frank, sadece isminin Frank Abagnale Jr. olduğunu ancak herhangi suça karışmadığını söyledi.

Bir haftadan daha kısa sürede mahkemeye çıktı ve sahtecilik gibi birden fazla suçtan suçlu bulunarak Perpignan hapishanesine gönderildi. Hapishanenin zaten adı çıkmıştı, üstüne bir de Frank tehlikeli olduğu söylenerek tek kişilik bir hücreye kapatıldı. Kaldığı yerde ışık, tuvalet, yatak, üstüne örtecek herhangi bir şey yoktu, çırılçıplaktı ve yemekle su çok az veriliyordu. Frank burada bulunduğu süre zarfında 36 kilo verecekti.

Perpignan hapishanesinde 6 ay kalan Frank, İsveç’ e iade edildi ve orada da 6 ay hapis yattıktan sonra salıverildi, daha doğrusu salıverilecekti, Frank’ in aslında daha fazla ceza çekmesi gerektiğini düşünen bir hakim Amerikan Elçiliğine haber göndererek, Frank’ in pasaportunun iptal edilmesini istedi. Yani Frank hapishaneden çıkacaktı çıkmasına, ancak pasaportu olmadığından kaçamayacak ve sınırıdışı edilerek Amerika’ ya gönderilecekti.

frank abagnale fransa
Filmden Fransa’ da Hapishane olduğu zamanlar

Türkiye, İtalya, İspanya, Almanya, İngiltere, İsviçre, Danimarka, İsveç, Mısır, İsveç ve Lübnan gibi bir çok ülke tarafından iadesi istense de, pasaportu olmadığı için İsveç’te bulunması kanundışıydı vesınırdışı edilerek Amerika’ ya giden bir uçağa bindirildi.

Uçak JFK havaalanına iner inmez yetkililer Frank’ ı yakalamak için bekleselerde, Frank uçağın tuvaletinden kaçarak direk piste atlamış, pistin etrafındaki tellerden geçip bir taksiye binerek çoktan uzaklaşmıştı.

Bronx taki dairesine giderek üstüne değiştirdikten sonra, trenle Montreal’ e(Kanada) geçmeyi, oradaki gizli zulasında bulunan 20.000 doları almayı ve sonra uçakla Brezilya’ ya geçmeyi planlasa da, Montreal’ de yakalandı ve ABD’ ye iade edildi.

Büyük Kaçış

Amerika’ya tekrar iade edilmesinden sonra, yargılanmayı bekleyeceği Atlanta Hapishanesi’ne gönderildi.O dönemde Amerika’ da bir çok hapishanede gizli denetlemeler yapılıyor, hapishane ve sivil hak ihlalleri inceleniyordu.

Tamamen şans eseri, onun dosyasına bakan ajanlardan biri tutuklama evraklarını getirmeyi unutunca, Frank’i hapishaneyi teftiş için getirilmiş bir FBI ajanı sandılar. Atlanta Hapishanesi zaten gizli görevdeki ajanların yazdığı raporlar nedeniyle 2 memurunu kaybetmişti ve bu nedenle ajan olduğunu düşündükleri Frank’ e ayrıcalıklı davranıyor, ona diğer mahkum yemeklerinden daha iyi yemekler veriyorlardı.

Frank bu açığı iyi değerlendirdi, anılarında ‘ismini ‘Jean Sebring” olarak yazdığı bir arkadaşını arayarak ondan yardım istedi. Jean öncelikle başka hapishanelere giderek kendini serbest bir yazar olarak tanıtıp, hapishanelerin yangına karşı aldıkları önlemler hakkında makale yazdığını söyledi. Oradaki ajanların kartlarını alarak bir kırtasiye merkezinde kopyalarını yaptı ve üzerindeki numaraları değiştirdi.

Daha sonra Frank’ in yattığı hapishaneye gidip, Frank’ in nişanlısı olduğunu söyledi ve yetkililerle konuşurken (sözde) yanlışlıkla üzerinde Ajan C.W. Dunlap kartviziti yere düşürdü. Atlanta Hapishanesi yetkilileri artık Frank’in ajan olabileceğinden şüphelenmiyordu, ajan olduğundan son derecek eminlerdi!

Bir kaç gün sonra Frank, nişanlısının düşürdüğü kartın yardımıyla ajan olduğunu ve çok acil bir iş arkadaşını araması gerektiğini söyledi. Kartın üzerindeki isim yıllardır Frank’i yakalamaya çalışan Joseph Shea nın ismiydi. Tabi kart sahteydi ve Jean tarafından basit bir fotokopi merkezinde yapılmış, Frank’ e ulaştırılmıştı. Kartın üzerindeki numara ise bir alışveriş merkezine aitti ve telefonun diğer ucunda Jean bekliyordu.

frank abagnale hayatı
Frank’in Fransa’ daki tutuklanması – Frank’in hemen sağında onu tutuklayan kişi gerçek Frank Abagnale!

Acil olarak dışarı çıkması gerektiğini söyleyerek, Hapishanenin arka kapısında Jean tarafından getirilmiş arabaya bindi ve kendi anlatımıyla ”Yüzyılın en yaratıcı kaçışlarından biri” ni sergilemiş oldu.

Frank daha sonra Washington’ da polis tarafından durdurulsa da, FBI ajanı gibi davranarak, polisleri bir kez daha atlatmayı başardı.

Son kez (gerçekten) Yakalanışı

Frank New York ta bulunan Waldorf-Astoria Otel’in önünde yürürken, sokağın köşesinde bekleyip sosislilerini yiyen iki adamın yanından geçti. Adamlardan biri ”Frank!” diye seslendiğinde, arkasını dönüp adamlara baktı.

Adamlar hemen yanına koşup kendilerini polis olarak tanıttılar ve ona ”Sen Frank Abagnale Jr. sun değil mi?” diye sordular. Her ne kadar ısrarla inkar etse de, polisler onu tutukladılar ve Frank Abagnale Jr. son kez yakalanmış oldu.

Frank’ 800 farklı suçtan dava açıldı, bunlardan 8 tanesi için suçlu bulundu ve 12 yıl ceza aldı. Cezasını çekmek için gönderildiği Texas taki hapishaneden hiç kaçmayı denemedi. Cezasının 4 yılını çektikten sonra denetimli serbestlik ile dışarı çıktı. Haftada bir kez imza atmaya gidecek ve cezasını bu şekilde tamamlayacaktı.

Hapisten Sonraki Yaşamı ve FBI

Frank Abagnale jr yaşamı
Frank Abagnale Jr.

Frank çıktıktan sonra kısa bir süre pizza dükkanında işe girdi ve hapishane geçmişi yüzünden kovuldu. Sonra bir süpermarkette çalışmaya başladı ve yine hapis cezası almış bir suçlu olduğu ve bunu sakladığından tekrar kovuldu. Sonunda bir sinemada, sinema makinisti olarak (hapishanede de bu işi yapıyordu) işe başladıktan bir süre sonra, imza atmaya gittiği denetim memuru ona haftasonları boş zamanlarında emniyet güçlerine yardım etmesi gerektiğini söyledi.

Devlet Frank’in uzmanlığının farkındaydı ve sonradan çok iyi dost olduğu Joseph Shea’nın (peşindeki ajan) da yardımıyla güvenlik güçlerine dolandırıcılık ve sahtecilik üzerine dersler vermeye başladı. FBI Akademisi, FBI Ulusal Akademisi gibi yerler ve bir çok farklı şehirin polis akademileri/karakollarında dersler veren Frank, Kanada, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerde de emniyet güçlerine dolandırıcılık ve sahteciliğin önlenmesinde yardımcı oldu.

Frank, yasalar gereği suç geçmişi olan bir adam olarak hiç bir zaman bir FBI ajanı olamadı, 3 farklı Amerika Birleşik Devletleri Başkanı kendisine özel ”Af” çıkarmayı önerse de, bunları ”Bir adam hatalarından ders alabilmeli, geçmişimde suçlu yazıyor olmasının, kısacası bir kağıt parçasının benim için bir önemi yok!” diyerek red etti.

Frank bir bankaya giderek, ”sahte çekleri nasıl ayırt edebileceğiniz gösterirsem ve eğer beğenirseniz bana belirli bir ücret verin, ve diğer bankalara beni önerin” diyerek bilgilerini kullanmaya karar verdi. Dolandırıcılık ve sahtecilik adına üstün bilgileri, o dönemdeki şirketler tarafından oldukça talep gördü. FBI ve özellikle Joseph Shea’ nın referanslarıyla şirketlere nasıl daha güvenli olabilecekleri konusunda danışmanlık yaparak temiz bir hayata başladı. Kurduğu şirket bugün gerek Amerika gerek dünya da sahteciliğin önlenmesi üzerine verdiği danışmanlık hizmetleri sayesinde milyonlarca dolar kazanıyor.

Verdiği özel seminerlerde, program başına 30.000 dolara kadar kazanan, yazdığı kitapların toplam değerinin 20 milyon doların üzerinde olduğu tahmin edilen Frank’ in anlayacağınız üzere hiç kötü bir yaşamı yok.

frank abagnale ailesi
Film Setinde Ailesi ile Birlikte

Frank Texas ta tanıştığı ve hayatımın dönüm noktası dediği Kelly ile evlendi ve üç erkek çocuğu var. Oğullarından en büyüğü, FBI’ da yüksek bir görevde bulunuyor ve Frank ”yıllar sonra nasıl hatırlanmak isterdiniz?” sorusuna, ”Sevgili bir eş, iyi babaydı” diyerek cevap veriyor.

Ekranlar

Frank’ in yaşamı 2002 yılında Steven Spielberg yönetmenliğinde beyaz perdeye aktarıldı. Filmde kendisini Leonardo DiCaprio canlandırdı. Abagnale ilk başlarda DiCaprio yu ”benim kadar ikna edici görünemez” diyerek filmde istemese de, onu izledikten sonra bu kararından pişman olduğunu söyledi.

Frank bir çok kez TV de göründü. Danışman olarak katıldığı şovlar dışında, filmde de kısa bir sahnede gösterilen, 3 yarışmacının katılıdığı ve birinin doğru diğerlerinin yalan söylediği, üçünün de Frank Abagnale Jr. gibi davrandığı ve programa katılan ünlülerin hangisinin gerçek Frank olduğunu bulmaya çalıştıkları ”To Tell The Truth” adlı programı izlemenizi mutlaka tavsiye ederim. Programda ünlülerden hiç biri onun gerçek Frank olduğunu düşünmemişti 🙂

Frank Abagnale – To Tell The Truth Yarışmasında

Diğer ünlü dolandırıcılar için

Dolandırıcılık Yöntemleri için

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir