kanlı nigar kadın dolandırıcılar
kanlı nigar kadın dolandırıcılar

Genelde ünlü dolandırıcılar dendiğinde akla erkekler gelir, her ne kadar fazla bilinmeseler de kadınlar da bu işte oldukça iyiler.

Aslında bilinmemeleri daha mantıklı, en iyi dolandırıcılar ismini hiç duymadıklarımızdır. 🙂

İşte dünyanın en ünlü kadın dolandırıcıları!

1 – Aurora Florentina Magnusson

Aurora Florentina Magnusson

1817 doğumlu Aurora, küçük yaşta kaybettiği babasının ardından, aslında evlatlık olduğunu öğrendi. Küçük yaşlarından itibaren biyolojik anne ve babasının, aslında soylu insanlar oldukları, ancak yasak bir ilişki yaşamalarından dolayı onu evlatlık vermek zorunda kaldıkları gibi düşünceye sahipti.

Gerçekten öyle miydi bilinmez, ancak Aurora büyüdüğünde insanlara aslında isminin Helga de la Brache olduğunu, 1812′ de boşanan İsveç Kralı 4. Gustav ve Kraliçe Frederica’ nın Almanya’ da gizlice tekrar evlendiklerini, bu gizli evlilikten kendinin doğduğunu anlatmaya başladı.

Tabi kraliyet ailesi bu gizli evlilikten kimsenin haberi olmasın istemediklerinden, Helga yı gözlerden uzak tutmuşlar, onu yetiştirmesi için Kral 4. Gustav’ın halası Prenses Sophia’ nın yanında saklamaya karar vermişlerdi.Prenses Sophia 1820′ de öldüğünde ise Helga’yı deliler hastanesine kapatmışlar, kimsenin Helga’ nın varlığından haberdar olmasını istememişlerdi.

Bir süre sonra Helga deliler hastanesinden kaçmayı başarmış ve hakkını aramaya çıkmıştı!

Bir çok soylu insan, aslında kraliyet ailesine mensup bu kadına yardım elini uzatmış, daha sonraları kraliyet ona emeklilik maaşı bağlamıştı.

O tarihlerde DNA testi olmasa da yıllar sonra bir mahkemede her şeyin düzmece olduğu ortaya çıktı. Aurora hapis yatmadı ancak para cezası ödemek zorunda kaldı.

Mahkeden sonra ise 67 yaşında ölene kadar sessiz sakin bir hayatı oldu.

2 – Mary Willcocks

prenses caraboo ünlü dolandırıcılar
Prenses Caraboo

Kimsenin bilmediği bir dili konuşup, Allah-Talla isimli tanrısına (Allahü teâlâ dan esinlenme) çıplak şekilde dua edip, kendini Hint Okyanusu’n da bulunan Javasu isimli bir adanın Prensesi olarak tanıtan İngiliz dolandırıcı.

Zorla kaçırılıp köle yapılmaya çalışıldığını anlattığı hikayesi aylarca gazetelerde anlatılmış, bir hizmetçi onu tanıyarak isminin Mary ve gerçekte hizmetçilik yapan, kalacak yeri olmayan biri olduğunu söylediğinde foyası ortaya çıkmış ve Amerika’ya kaçmıştı. Orada da bir süre oyununu devam ettirdikten sonra tekrar İngiltere’ ye dönmüş ve yine denese de başarılı olamamış, 1828 te Richard Baker ile evlenerek temiz bir hayat yaşamaya başlamıştı. Evlendikten sonra ölene kadar hastanelere sülük satarak (o dönemde çok popülerdi) geçimini sağlamış ve 1864 te vefat etmişti.

3 – Adele Spitzeder

adele spitzeder
Adele Spitzeder

Henüz 1800 lü yıllarda yaklaşık 32 bin kişiden, 400 milyon Avro (Bugünki tahmini değeri) toplamayı başaran Adele Spitzeder, bazı kaynaklara göre, ülkemizde “Saadet Zinciri”, yurtdışında ise “Ponzi Yöntemi” olarak bilinen dolandırıcılık yöntemini ilk kez uygulayan kişiydi.

Üstelik o yıllarda bu tarz bir dolandırıcılık yöntemi için herhangi yasa olmadan çok az bir ceza almış, bir nevi yaptıkları yanına kâr kalmıştı.

Ponzi Yöntemine ismini veren Charles Ponzi’ nin hayatı için tıkla!

4 – Bertha Heyman

Ünlü dolandırıcılar bertha heynman
Bertha Heynman

“Dolandırıcıların Kraliçesi” lakaplı, Prusya kökenli Amerikalı dolandırıcı. Lüks otellere giderek varlıklı bir kadınmış gibi davranır, ancak servetine ulaşmakta zorluk yaşadığı için insanlardan yardım ister ve onları dolandırırdı. Kısacası tipik “İspanyol Mahkum” oyununu sergilerdi.

Bertha tutuklandıkta sonra hapishanede dahi insanları mektupları ile dolandırmaya devam etti. Hatta hapishane görevlilerini ikna ederek Manhattan gezilerine ya da tiyatro izlemeye çıkıyordu.

5 – Cassie L. Chadwick

ünlü dolandırıcılar cassie chadwick
Cassie L. Chadwick

Kendini 8 yıl boyunca ünlü iş adamı Andrew Carnegie’ nin kızı ve mirasçısı olarak tanıtarak bankaları tahmini 20 milyon dolar kadar dolandırmış Kanadalı dolandırıcı. Carnegie öldüğünde yaklaşık 400 milyon dolarlık bir miras bırakmıştı. 1900′ lü yıllarda toplanan 20 milyon doların günümüz ekonomisiyle tahmini 600 milyon dolara denk olduğunu belirtmek gerekli.

6 – Sante Kimes

Sante Kimes

Meksikalı kızlara Amerika’da yaşam vaad edip para toplamak, sigorta sahteciliği gibi bir çok farklı yöntemle dolandırıcılık yapan. Dosyasında ikisi cinayet, 100 den fazla suç kaydı bulunan, Amerikalı kadın dolandırıcı.

7 – Annabelle Natalie “Belle” Gibson

Avustralya dolandırıcı ünlü dolandırıcılar
Bella Gibson

The Whole Pantry isimli kitabı ve Apple mağazasında dahi satılan aynı isimli bir uygulaması bulunan Avustralyalı dolandırıcı. Belle birden fazla tip kanseri olduğunu ve bu hastalığı sadece meditasyon ve diyetle yendiğini söyleyerek sadece kurduğu vakıf vasıtasıyla insanlardan 300.000 dolar üstünde para toplamıştı.

Instagram hesabından özellikle kanser hastaları için paylaştığı tehlikeli alternatif tedavi tavsiyeleri (aşı olmama, anne sütü vs.) nedeniyle binlerce kişi tarafından takip edildi, kanser olduğunu söylediği için hakkında 1.1 milyon dolarlık bir dava açıldı ve hala topladığı paraları geri iade etmedi.

8 – Gina Marie Marks

ünlü dolandırıcılar medyum
Ünlü Psişik Gina Marks

Medyum oldugunu söyleyerek 5 farklı müşterisinden 340.000 dolar üzerinde para toplamış ve hüküm giymiş Amerikalı kadın dolandırıcı. Sadece bu 340 bin dolar nedeniyle hapis cezası alsa da 2006 yılında anılarını yazdığı kitabında aslında milyonlarca dolar para topladığı ortaya çıkmıştı.

9 – Sarah Rachel Russell

ünlü dolandırıcılar kadın ingiliz
Sarah Rachel Russell

Viktorya döneminde güzellik uzmanı olarak ünlenen Sarah Rachel Russell ya da bilinen adıyla Madam Rachel, benim ürünlerimi kullandığınızda mutlaka gençleşeceksiniz diyerek müşterilerine farklı etiketlerde “yılan yağı” satıyordu. Foyası ortaya çıksa bile bir çok müşterisini şantajla susturmayı başarmış ve yine şantajla bir çok müşterisinden para koparmıştır. 1868 yılında yakalanıp 5 yıl ceza almış, daha sonra tekrar aynı yöntemle para toplamış fakat sonunda yakayı ele vermiştir. Sarah’ a bazıları “Cehennemden gelen güzellik uzmanı” derdi.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir