çiftlik bank dolandırıcı mehmet aydın

Mehmet Aydın

Mehmet Aydın kimdir?
Çiftlik Bank Kurucusu – Mehmet Aydın

Henüz 25 yaşında kurduğu internet sitesi üzerinden 132 binden fazla insanla kurduğu Ponzi ağı sayesinde 1 milyar ₺ den fazla para toplayan ‘Tosun’ lakaplı Mehmet Aydın, Türkiye’nin en genç dolandırıcısı ünvanını elinde bulunduruyor.

İlk Yılları

31 Mayıs 1991 doğumlu Mehmet Aydın Bursa’nın Nilüfer ilçesinde doğup büyüdü. İlk ve ortaöğretim için Bursa Cavit Çağlar İlköğretim Okulu’u bitirdikten sonra Nilüfer İmam Hatip Lisesi’ ne başladı.

Daha sonra okulu bırakan ve Açıköğretim Lisesi ne devam eden Aydın, Çiftlik Bank serüveninden 5 yıl öncesine kadar Bursa da lüks bir restoranda bulaşıkçı olarak çalışıyordu.

İşkur da overlokçu olarak kaydı da bulunan Aydın, bu yıllarda Rap Müziğe ilgi duyuyor ‘Eren Çakar’ takma adıyla arabesk rap klipleri çekerek paylaşıyordu.

Mehmet Aydın – Rap

Bir dönem internet üzerinden ‘çıplak gösteren gözlük’ satmaya çalıştığı iddaa edilen Aydın’ın suç kariyerinin henüz çocukluk yaşlarda başladığı daha sonra ortaya çıkacaktı.

Hakkında ‘uyuşturucu’ , ‘şantaj’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘hırsızlık’ gibi suçlardan 13 farklı dosya olan Aydın, 2016 yılının Temmuz ayında polis tarafından uyuşturucu madde satın aldığı için yakalandı. Polise verdiği ifadede uyuşturucu madde satın aldığını kabul etti ve ifadesinde “Para verip uyuşturucu hap istedim, bana bonzai vermişler. Değiştirmek için gittiğimde de polislere yakalandım” dedi.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıktan sonra, imza vermeye gitmemesi üzerine Mehmet Aydın’ a ‘kullanmak için uyuşturucu madde satın almak’ suçundan iki yıla kadar hapis istemiyle 27 Temmuz 2016 da dava açıldı. Sadece 4 gün sonra, 31 Temmuz 2016 da ilk şirketini kurdu ve Çiftlik Bank için Para toplamaya başladı.

İlk yatırımlarını toplamaya başlayan Mehmet Aydın, Bursa ve çevresinde küçük çiftlikler satın alarak kurduğu sisteme normal bir kılıf uydurmaya çalışıyordu.

İstanbul’ a Geçiş ve Çiftlik Bank

Çiftlik bank şubesi mehmet aydın
Çiftlik Bank

Çiftlik Bank yatırımcı toplamaya ve büyümeye devam ederken, daha sonra paylaştığı ses kaydı ile ”yatırımcılarımın paralarını korumak için, mafya baskısından dolayı” İstanbul’a kaçtığını söyleyen Mehmet Aydın, burada farklı ortaklıklarla işlerini büyütmeye devam etti.

Peki tam olarak neydi bu çiftlik bank?

En başta ”www.ciftlikbank.com” adresinden üye olarak oynayabileceğiniz basit bir oyun olarak tasarlansa da, sonraları 1 yılda %120 kâr vadeden bir sisteme dönüşmüştü.

Yatırımcılar internet sitesi üzerinden satın aldıkları inek, koyun, tavuk gibi hayvanlara günlük olarak bakıyor, yemlerini verip ürünleri topluyordu. Satın alınan her hayvan, sadece bir yıl kullanılabiliyordu. Sözgelimi 1000 ₺ vererek aldığınız bir inek, düzenli olarak siteye giriş yapar ve görevlerinizi yerine getirirseniz, size her gün 6 ₺ kazandırıyor ve yıl sonunda 2200 ₺ niz oluyordu. Belirli aralıklarla siteden birikmiş paranızı çekip oyuna devam ediyordunuz.

Bir sefer yatırım yaptığınızda yatırımınızı geri almanız aşağı yukarı 4-6 ay sürüyor, sonrasında ise her gün kâra geçiyordunuz.

çiftlik bank sitesi
Çiftlik Sitesinden Görüntü – Satın alabileceğiniz getirisi farklı olan bir çok hayvan vardı

Mehmet Aydın kullanıcılarına, siteye yatırım yapıldığında gerçek bir çiftlik satın aldığını ve çiftliklerden ettiği kârı üyelere verdiğini söylüyor, ülkenin çeşitli illerinde mağazalar açıyor, televizyonlara reklamlar veriyor, açılışlarda daha sonra çok pişman olduklarını söyleyecek olan ünlülüleri kullanıyordu.

Çiftlik Bank Reklam Filmi

Güney Amerika’ dan getirttiği Araucana (Mavi Yumurtlayan Tavuk) yumurtalarının tanesini 10 ₺ sattığı mağazalarında satışlar iyiydi. Uzmanlar besin değeri açısından normal yumurtalardan farkı olmadığını defalarca söyleseler de, halk arasında yayılan söylentiler nedeniyle Araucana ırkından tavuklar 50.000 tl gibi fiyatlarla satılıyordu.

Bunun gibi sebeplerden insanlar yüksek kâr oranlarına inanıyor, yapılan etkinliklerde Mehmet Aydın’ a dahi girişimci gözüyle bakılıyordu.

Açılış Konuşması

Aynı Ponzi’ nin 1920 li yıllarda yaptığı gibi sistem tıkır tıkır işliyor ve herkes parasını almaya devam ettiği için kimse sesini çıkarmıyordu.

Charles Ponzi’ nin hayatı için tıklayın!

Çöküş

Çiftlik Bank
Açılan Mağazalardan biri

Zamanla hayvancılıktan bu kadar para kazanmanın hele hele yıllık %120 net kârın imkansız olduğunu düşünmeye başlayan insanlar ve ortada dolanan çeşitli söylentiler nedeniyle Mehmet Aydın, asıl para kaynağının yurtdışında yaptığı bitcoin madenciliği yatırımları olduğunu açıklamış, insanları sakinleştirmeye çalışmıştı.

31 Temmuz 2016 da kurduğu sistem, Ocak 2018 de ülkemizde bilinen ismiyle ‘Saadet Zinciri’ yani Ponzi Şeması olduğu iddaa edildiğinde, toplamda 132 bin 222 aktif üyeden, 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 ₺ toplamıştı.

9 Ocak 2018 de SPK inceleme başlattığında, Mehmet Aydın, Ponzi şeması kurmadığını kanıtlamak için (yeni yatırım olmazsa Ponzi sistemi çöker) üye alımını durdurduğunu açıkladı.

Bir süre sonra Sermaye Piyasası Kurulu Çiftlik Bank hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu açıkladığında, şirket binaları ve çiftlikler önünde toplanan binlerce insan parasını geri almaya çalışsa da, karşılarında muhattap dahi bulamadılar. Satın alınan çiftliklerin çoğunda hayvan dahi yoktu.

Şirketin Genel Müdürü Niyazi Karakoç bayilerle yaptığı toplantıda ”Ben de kandırıldım, başınızın çaresine bakın.” dediği sıralarda, Mehmet Aydın çoktan yurtdışına kaçmış, daha sonra yaptığı açıklamarda ise devleti suçlamış ve yatırıcımların paralarını geri ödeyebilmek için yurtdışına kaçtığını söylemişti.

Aslına bakarsanız tamamen şahsi fikrim ancak söylemeden edemeyeceğim, Mehmet Aydın’ ın Çiftlik Bankı kurduğu dönemde bitcoin aşırı yükselişteydi ve gerçekten bitcoin madenciliği iyi bir yatırımla yılda %200 den fazlasını getirebiliyordu. 2017 yılında 700 dolar civarlarında dolanan bir bitcoin fiyatı, 2018 Ocak ayında 18.000 dolara kadar çıkmıştı. Bir ara başgösteren bitcoin çılgınlığını hatırlarsınız, işte Çiftlik Bank tam olarak aynı dönemde bitcoin madenciliği ile uğraştığından, aslında vadettiği kâr oranları çok uçuk değil hatta azdı bile.

çiftlik bank
2017 Yılı Ocak Ayı – 767 Dolar

Tekrar belirtmek gerek tamamen şahsi fikrim, o dönemde Mehmet Aydın’ ın aklında gerçekten insanları dolandırmak olmayabilir. Kurduğu sistemin kar oranları, o dönemde satılan bitcoin madenciliği makineleriyle birebir uyuşuyordu. Her ne kadar SPK, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının müfettişlerince yapılan incelemelerde, sistem normal çalışırsa üyelere geri ödenmesi gereken miktarın 2 milyar 971 milyon 905 bin 11 ₺ olduğu ve bunun imkansız olduğu söylense de, toplamda 1 milyar ₺ toplayan Mehmet Aydın’ ın, 700 dolardan 19 bin dolara fırlayan bitcoin değeri sayesinde ödemeleri yapması aslında çok da imkansız değildi.

çiftlik bank bitcoin
Bitcoin Aralık 2017 – 19.556 Dolar

İşler sarpa sarmadan önce yatırımcılara 687 milyon 838 bin 995 ₺ geri ödeme yapılmıştı ve şirketin toplam mal varlığı 58 milyon 126 bin 75 ₺ idi. Daha sonra ses kayıtlarında Mehmet Aydın devleti suçlamış, SPK nın yurtdışı bitcoin madenciliği faaliyetlerini hesaba katmadığını dile getirmişti. Mehmet Aydın’ ın ülke dışına kaçtığı sıralarda bitcoin 19.500 dolar değerlerini görüyordu. Eğer bitcoin yükselişine devam etse ya da aynı seviyede kalsaydı, Mehmet Aydın yatırımcılara ödemeleri yapardı düşüncesi hep aklımdadır. O dönemlerde yayınladığı ses kaydında bütün üyelere geri ödeme yapacağını söyleyen Aydın’ ın samimi olduğunu, ancak bitcoindeki ani düşüş nedeniyle sıkıntıya girdiğini düşünüyorum. Tabi şu anda yaşadığı lüks hayat ve insanlara yaşattıkları onu haklı göstermez. 🙂

Şu an ne yapıyor?

Mehmet aydın interpol
Mehmet Aydın Interpol’ün en çok arananlar listesinde

Interpol’ün en çok arananlar listesinde olan Mehmet Aydın’ nın yurtdışına kaçtıktan sonra Uruguay’ ın en lüks semtinde bir ev aldığı, 2.5 milyon ₺ lik bir Ferrari kullandığı ortaya çıkmıştı.

Uruguay’ ın en önemli haber kaynaklarından El Observado, Mehmet Aydın’ ın Urugay’ dan kaçtığını bildirdikten sonra Dubai ‘de de görüntülenen Aydın’ ın şu an nerede olduğu tam olarak bilinmiyor.

mehmet aydın ferrari
660 Bin Dolara aldığı otomobili ile

Diğer Siteler

Çiftlik Bank popüler olmaya başladığı sıralarda, tamamen aynı yöntemi kullanan ve yüksek kâr oranları vadeden yüzlerce site ortaya çıktı. Çiftlik Bank skandalından çok kısa süre sonra, Anadolu Farm isimli oluşumun sahibi  İsa Karademir’in 200 milyon TL ile yurtdışına kaçtığı iddaa edildi.

Çiftlik Bank mağdurlarına paralarını geri almak için belirli ücret karşılığında danışmanlık yapabileceklerini söyleyen, yani mağdurları tekrar mağdur etmeye çalışan bir çok site de güvenlik güçleri tarafından kapatıldı.

Bilgisayarına ufak bir program yükleyerek, günde belirli saatler arası açık bırakarak para kazanılabileceğini vadeden Detay Maxinet isimli oluşumun 100 milyon ₺ den fazla para topladığı ve aynı oluşumun Mehmet Aydın ile de para ilişkisi olduğu ortaya çıktı.

Detay Maxinet, Kairos, Çiftlik Bank, Anadolu Farm gibi oluşumlar 1920 de Ponzi bu oyunu başlattığından beri var ve her zaman var olacaklar. Kolay para kazanma umuduyla bu tarz oluşumlara para kaptırmayın, kendiniz kaptırsanız dahi başkalarına örnek olmayın 🙂

Kolay yoldan zengin olma hayallerine kapılmayın!

Çiftlik Bank’ın reklam ve açılış videoları için youtube kanalımıza göz atabilirsin.

Ünlü Dolandırıcılar Listesi için Tıkla!

Dolandırıcılık Yöntemleri için Tıkla

Paylaş!

2 thoughts on “Çiftlik Bank Kurucusu – Mehmet Aydın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir